I starý koberec může být jako nový

I když dnes už lidé ve velké míře používají moderní parkety nebo plovoucí podlahy, ani klasické koberce dosud ještě neřekli své poslední slovo a nejspíš ani nikdy neřeknou. Jsou totiž prakticky nenahraditelné. Nejde tak ani o to, že vypadají dobře, tedy alespoň pokud jsou čisté, ale navíc hřejí. Linoleum, kachlíky nebo i parkety jsou studené jako psí čumák a člověk se chůzí po nich snadno dokáže nachladit, zvláště, když doma chodí pouze bos nebo jen v tenkých ponožkách. Navíc jsou holé podlahy dost neosobní, což koberec rozhodně není. Hodí se, snad krom koupelny a kuchyně do každého pokoje v bytě.

koberec před pianem

Musí být v suchu

Koberce jsou však poměrně háklivé, a to na vlhkost, díky které mohou začít rychle chřadnout a může se do nich dokonce pustit i plíseň. Proto je vhodné je držet dál od vody a používat je pouze na místech, kde je vlhkosti minimum. To je důvod, proč se jedná o nevhodnou pokrývku podlahy pro koupelny, respektive kuchyně.
čištění koberce
Ovšem může se samozřejmě stát, že se do koberce pustí vlhkost třeba i v obývacím pokoji. Obvykle za to může podlaha, která není dostatečně suchá. Dokonce i prosté polití může koberec poničit. Je tak nutné začít okamžitě se sušením. Ideálním pomocníkem je fén, ale i savé ubrousky mohou být efektivní. Kvůli troše vody sice koberec plesnivět nezačne, ale může tím uvolnit barvivo, případně nečistoty, což není zrovna efekt, po kterém byste měli toužit.
koberec pod stolem

Existuje řešení

I kdyby koberec začal pouštět barvu, případně se do něj ve velkém pustily plísně, není důvod k panice. Stále se s tímto stavem dá něco dělat. Je však potřeba koberec smotat a donést odborníkům v oboru restaurování. Ti dokáží dostat tkaniny zpátky do původního stavu. Určitě se nepokoušejte provádět čištění doma, celou situaci byste mohli ještě zhoršit. Restaurace koberců by vždy měla být v rukou profesionálů, kteří mají potřebné technologie a vědí moc dobře co dělat.